речник контакт

Ковид-19 започна да ги напаѓа и помладите велешани, тројца ново заразени

Бројката на активни случаи во велешко се искачи на 42

Петар Печков

Во текот на вчерашниот ден во велешко се регистрирани три лица позитивни на ковид-19, а еден е оздравен, соопштија од Центарот за јавно здравје Велес. Со ова бројката на активни случаи во велешко се искачи на  42 а вкупниот број на заразени е 189 лица, 13 се починати.

Имаме еден случај на лице докажано од минатата седмица, се водел како скопски,  денес е одлучено дека жената  е велешки случај и претходно  е веќе вброена во базата за Велес и таа е на домашно лекување.   Имаме два случаи на релативно млади лица, заразени се  од родителите, кои се позитивни и во двата случаи, фамилијарен кластер.  Имаме едно дете исто така заразено од фамилијарен кластер.Вчера имаме едно лице оздравено од домашно лекување а завчера  лице кое било на Инфективно одделение  - информираа од Центарот за јавно здравје Велес. 

Така последните денови после двајцата млади полицајци и детето повратник од Србија, вчера ново регистрираните се млади личности, дете и уште две лица.

Од активните случаи 28 се  домашно лекување а 13 се на Инфективно одделение. Пациентите од приватните клиники од Скопје се пуштени на домашно, во очекување на вториот негативен тест.   

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »