речник контакт

Костадин Петров трет на велосипедската трка до Папрадиште

Посветена е на Димитрие Чупоски а се бодуваше за ранг листата на ВФМ

Петар Печков

На патеката долга 120 км од Велес – Градско – Велес – Папрадиште возеа 50-тина велосипедисти и се бодуваше за  ранг листата на Велосипедската федерација на Македонија. Во  сениорска конкуренција победи  Ристовски од  Вело – М од Куманово, пред Глигориевиќ од Косово и велешанецот Костадин Петров од МВК Велес.

Кај жените победи Антовска од Енерџи од Скопје. Кај јуниорите кои возеа на истата патека победи  Ѓукиќ од Вело – М од Куманово. Трката  беше посветена на македонскиот деец Димитрија Чупоски кој е родум од селото Папрадиште.

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »