речник контакт

Кошаркарот Оливер Тасков ќе игра во Италија

Младиот велешанец потпиша за екипата на Сора, член на Трета италијанска лига

Петар Печков

 Оливер Тасков (19 год)  оваа пролет ќе игра за италијанскиот кошаркарски клуб  Н.Б. Сопа 2000. Тасков кој игра на позиција крило ќе настапува три месеци со можност за продолжување на договорот за една година. 

Задоволен сум  што потпишав договор со овој клуб. Перспективата за мојата кошаркарска иднина  е  во странство и се надевам дека тука ќе научам многу и ќе стигнам повисоко – вели младиот Тасков.  

Tој ќе игра и за сениорската екипа на овој клуб и за младинската екипа.  Градот Соа се наоѓа 120 км јужно од Рим. 

Тaskov првите кошаркарски чекори ги имаме во матичниот клуб Борец Баскет, па продолжи во МЗТ Скопје, Бест од Гевгелија  и МФП. 

АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »