речник контакт

Крадел, кршел и горел крстови од гробни места

С.Д. (31 год) заработи три кривични пријави,затоа што осквернавувал гробни места

Петар Печков

Повторно гробните места од црквата Св.Спас цел на вандали. Велешанецот  С.Д. звчера украл повеќе дрвени крстови од гробните места, ги искршил и запалил во предворјето од црквата Св.Спас. На огнот горел претходно украдени бакарни кабли.

Ова говиделе граѓани кои околу 11 часот, биле на црквата Св.Спас по што ги алармирале надлежните а тие го уапсиле крадецот. Против него СВР Велес ќе поднесе три кривични пријави, за сквернавње на гробни места, за предизвикување на општа опасност и кражба.

 

АНКЕТА »

Како ќе ја помните годината зад нас, 2019-та?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »