речник контакт

Кристијан Ефремов 26-та на СП во атлетика

Патеката во Портланд ја истрча за 50,28 сек, што е за 80 стотинки послабо од неговото најдобро време

Петар Печков

Македонскиот атлетичар Кристија Ефремов го зазеде 26-тото место   на патеката од 400 м. на СП во атлетика во сала, кое се одржа викендов во Портлан САД. Т

ој  истрча во време од 50.28 со што беше 26-ти од исто толку атлетичари кои ја завршија трката.   Светски правак  во оваа дисциплина стана Чехот Павел Маслак со време од 45. 44.  

Ефремов беше единствен учесник на ова СП од Македонија а таму отпатува со најдоброто време од 49.49 кое го забележа  на 30-ти јануари  на митинг во Стокхолм.  

Негова следна цел е учество на ЕП во атлетика во Амстердам од 6 до 10 јули и најавува подбори разултати на отворено сезонава.

Ефремов една година живее во Стокхолм.  Трча, тренира и настапува  за шведскиот клуб Хамересби. 

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »