речник контакт

Криумчари пренесувале 18 мигранти, откриени кај Црвени Брегови

Сторителите се обиделе да избегаат, но полицијата ги фатиле А.Н (19 год) и Л.С. (18 год)

Петар Печков

Вчеравечер, среда,  околу 21.00 часот  на автопатот Неготино-Градско, во близина на место викано „Црвени брегови“,  при конторла на полицијата било откриено криумчарење на мигранти.

Било запрено товарно возило „Форд-Транзит“ со скопски регистарски ознаки и во него биле пронајдени 18 лица-илегални мигранти од Авганистан. Возачот А.Н.(19) и совозачот Л.С.(18), двајцата од село Слупчане, општина Липково, се обиделе да избегаат, но набргу биле фатени, лишени од слобода и приведени во Полициската станица, зааедно со мигрантите, за понатамошна постаппка- изјавија од СВР Велес.

По целосно документирање на случајот, против возачот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.

АНКЕТА »

Дали 8-то место на ФК Борец во Првата лига ги задоволи вашите очекувања?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »