речник контакт

Куче врзано за нозе, фрлено во Вардар да се удави

Нов случај на изживување врз животните

Петар Печков

Продолжува изживувањето врз животните во градов. Граѓанските здруженија посочија на нов случај, кога куче домашен миленик е безмилосно малтретирано, со цел д а се усмрти. Во петокот било пронајдено со врзани нозе, со јаже, фрлено во Вардар.

Кучето цела ноќе се борело да преживее да не се удави. Го најде наш член и го спасивме. Го однесовме на ветеринар, и тоа сега е  добро и спасено - велат од здруженијата ,,Обезбеди живот,, и ,,Четири ноџиња,,.

Велат дека настанот  ќе го пријават во полиција, бидејќи овој случај се прекршува Законот за благосостојбата на животните.

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »