речник контакт

Куќарките за бегалци од ИКЕА прогласени за дизајн на годината

Се склопуваат за четири часа

Петар Печков

Малите куќарки кои беа дизајнирани и изработени од ИКЕА во кои се сместуваат бегалците, ја добија наградата за дизајн на годината која што ја доделува Музејот за дизајн во Лондон.

Куќарките, наречени „Бетер шелтер“ се изработени од рециклирана пластика и составени од само 68 компоненти, а може да се склопат за четири часа.

Секоја собира по едно петчлено семејство и има соларни панели кои произведуваат електрична енергија.

АНКЕТА »

Дали 8-то место на ФК Борец во Првата лига ги задоволи вашите очекувања?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »