речник контакт

Куќа над водопадите

Оваа година се одбележува 75 години од градењето на куќата на Кауфман или ,,Falling water,, еден од бисерите на современата архитектура

Петар Печков

Таа е дело на американскиот архитект Френк Лилојд  Рајт и е замислена како куќа за одмор на питсбуршки  деловен човек и основач на стоковната куќа Кауфман, Едгар кауфман.

Куќата е единствена   бидејќи  е подигната  на слаповите на реката Беар ран во југозападна Пенсилванија. Куќата е е една од најважните градителски дела во историјата на архитектурата. Прогласена е за Американска национална наследство во 1966 година

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »