речник контакт

Лани шестмина татковци од Велес, користеле породилно

Законот дава, татковците слабо го користат

Петар Печков

Во 2018 според податоците од Фондот за Здравствено Осигурување на Македонија  само 44 мажи биле на породилно. Најмногу 18 се од Скопје, 6 од Велес, 4 од Струмица.

Бројката е мала и претходните години. Во 2017, 79 татковци користеле ваков надоместок. Двајца биле од Велес.  

Во 2016 – 54 татковци биле на породилно и пак само  двајца биле  од Велес 

Колку за споредба, во Исланд дури 95 проценти од мажите биле на породилно, во Шведска 85 отсто, а во Германија 15 насто.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »