речник контакт

Манастир „Св.Димитрија“

Велешкиот манастир го славеше празникот, а него го посетија илјадници верници и граѓани.

Петар Печков

Илјадници велешани го посетија манастирот „Св.Димитрија“ за неговиот празник Источен петок Балаклија. Тие запалија свеќи за здравје и бериќет. Овој ден е голем за манастирот кога река луѓе безмалку два дена се слева кон црквата која пет века беше затрупана пред наездата на османлиите. Денес многумина доаѓаат тука со верба и надеж за подобра година. За добро расположение на гостите се погрижи фолк ѕвездата Сузана Спасовска, која ја подгреа атмосферата.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »