речник контакт

Маркарт му го честиташе роденденот на премиерот Заев

Зоран Заев денес наполни 45 години

Петар Печков

Внимавјаќи на деталите, откако дознале дека македонскиот премеир Зоран Заев денес, 8-ми октомври слави роденден, Германците не пропуштија да покажа внимание и му го честитаат, за него овој посебен ден.

Германската компанија ,,Маркарт,, му го честита роденденот на македонскиот премиер Зоран Заев. Тој токму на денот кога слави 45 години, ја посети компанијата. Честитката лично му ја упати сопственикот Герхард Маркард, кој има 13 фабрики во осум држави во светот. Пред почетокот на  средбата сопственикот Маркарт на премиерот Заев му подари шише вино. 

Почестени  сме што токму во  нашата компанија, која денес слави петти роденден, го минете роденденски, работниот ден - порача Маркарт.

 ,,Маркарт,, е една од водечките светски компании за  електро механички и електронски прекинувачи  и преклопни системи за  автомобилската индустрија, основана 1925 година.

фото: Дејан Ристовски

АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »