речник контакт

Мартолци есенски првак на Општинска фудбалска лига

Женската екипа нa Борец со победа во купот, влезе во полуфиналето. Во третата лига југ Бабуна се поблиски до врвот, Илинден до дното

Петар Печков

Се одигра и куп натпревар од женскиот фудбал. Екипата на Борец на домашен терен со 4:2, ја победи струшката АС Јунајтед со 4:2. Со ова велешанки влегоа во полуфиналето, кое се  игра напролет.


Во 13-тото коло од Третата лига југ две победи и еден пораз за велешките екипи. Бабуна на домашен терен славеше со  против екипата на Млекар со 1:0 , Превалец победи против Сирково  со 1:0  а  Илинден загуби на гостувањето во Гевгелија  од   Кожуф со 3:1. Така по 13 кола Бабуна се искачи на 4-тото место со  22 бода,  Превалец е 8-ми со 17 а Илинден е 11-ти со 15 бода.

 
 Во општинската лига со одигрувањето на 9-тото коло заврши првиот, есенски дел. Прв на полу етапата мина екипата на   Мартолци пред Младост и Гемиџии. За одбележување е мирната есен, која не донесе прекини и тензични натпревари во општинската лига.

последно есенско коло
Форца Нова – Илинден             2:0
Бирлик – Гемиџии                     0:6
Интернационал – Мартолци    0:2
Башкими – Горски                     4:2
Богомила – Младост                  0:3


Т  А  Б  Е  Л  А

  1. Мартолци                  9     7    1   1       28:10       22
  2.Младост                      9     6    3   0       17: 6        21   
  3. Гемиџии                     9     6    1   2       28:10       19 
  4. Форца Нова               9     5   1    3       15:13       16
  5. Башкими                    9     4   2   3        15: 9        14
  6. Интернационал        9    3    1   5        15: 16       10
  7 Богомила                    9    3    0    6       15:26         9
  8. Илинден БС               9    2    2    5      13 :17         8
  9. Горски                        9   1     2    6      13: 32        5
10. Бирлик                       9   1    1    7         7 :27        4
 
Првенството продолжува напролет

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »