речник контакт

Михов и Панова трети на маратонот и полумаратонот во Врање

Велешките атлетичари се вратија со медалји помеѓу 80 учесници

Петар Печков

Велешките атлетичари имаа успешен настап , во неделата во Врање. 

Таму се трчаше маратон и полумаратон, каде трето место во овие конкуренции, во апсолутна а категорија освоија двајца велешани.

Трајче Михов 42 км ги истрча за 3:31  часа, додека Ангелина Панова полумаратон 1:50 час. Ова беше прв маратон кој го организираше градот Врање.

На него учествувале 150  тркачи,  а се трчало по градските улици.  Панова освои трето место меѓу 45 учеснички а Михов  меѓу 36 тркачи. Учестувале тркачи од Македонија, Словенија,  Велика Вританија, Холандија, Србија.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »