речник контакт

Младост пред промоција на првак на ОФЛ

Се одигра претпоследното 17 коло на општинската фудбалска лига

Петар Печков

 Со очекувани резултати во претпоследното коло на Општинска фудбалска лига, не се случија драстични промени на табелата. Возбудувањата во чашка на средбата Башкими – Младост, каде лидерот требаше да биде на сериозно искушение, изостанаа. По смртниот случај во Горно Јаболчиште, кога гром погоди соселанец, натпреварот не се одигра, па Младост е на прагот да биде нов првак во ОФЛ. Тие в недела играат против Богомила како домаќини и се во предност за да останат на првото место. 

Интернационал – Гемиџии   2.3
Бирлик- Горски  3:1
Форца Нова – Мартолци 0:2
Башкими – Младост 0:3 служб.
Богомила – Илинден БС  3:2

              Т  А  Б  Е  Л  А

  1. Младост                     17    13     3    1       57: 13         42 
  2. Мартолци                  17    13     2    2       51: 24          41
  3. Гемиџии                    17    10     1    6       46:24           31 
  4. Форца Нова               17    10     1    6       37:27           31
  5. Интернационал         17     7     2      8      31: 28          23
  6.Башкими                     17     6     4      7      35: 33          22
  7 Илинден БС                17     5     2    10      33:38           17
  8.Бирлик                         17     5     2     10     23:43          17
  9. Богомила                    17     5     1     11      30:30          16
 10  Горски                        17     1     2    14      26:67            5

 Идно последно коло  сите средби се играат в недела

Илинден БС – Форца Нова   (Башино село 11 ч)
Гемиџии – Бирлик                  Велес  13 ч.
Горски – Башкими                  Велес 15 ч.
Младост – Богомила              Велес  17 ч.
Мартолци – Интернационал  (Чашка  17 ч.)

АНКЕТА »

Дали учениците од 1-ви септември треба да тргнат на настава во училиште?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »