речник контакт

Наместо во Велес Евро лигата во Скопје

Реконструкцијата на кровот го одложи настапот на македонските одбојкари во салата Гемиџии

Петар Печков

Овој викенд, салата,, Гемиџии,, и Велес требаше да  бидат домаќини на првиот круг од квалификациите на Евро лигата.

Ова на прес конференција го соопшти генералниот секретар на Одбојкарска Федерација на Македонија Зоран Карановиќ, одржана во Велес, пред два месеци  во средината на април.  

На овој турнир освен селекција на Македонија како домаќин, настапуваат  и  Шведска, Албанија и Азербејџан.   Но дојде до промена на местото на играње на македонската машка  одбојкарска селекција, наместо во салата Гемиџии во Велес, ќе се игра во салaта ,,Борис Трајковски во   Скопје.  

Организаторот објасни дека причината е  кровот на салата во Велес кој треба да се реконструира,   поради што местото на играње се префрла  во Скопје.  Така велешани на место во живо на теренот во салата, репрезентациите  ќе  можат да ги следат на малите екрани на  МТВ.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »