речник контакт

На 11-тата групна крштевка на Бабуна, крстени 11 лица (фото)

Со овој чин единесетте лица станаа членови на Светата Православна Црква.

Петар Печков

И оваа година Повардарската епархија при МПЦ ОА  организираше  групно крштевање во водите на реката Бабуна.

На крштавката, која се одржа во саботата  и беше единаесетта по ред, бројот на оние кои пристапија кон Светата православна црква примајќи ја Светата Тајна – Крштение, изнесуваше 11.

Чинот на осветување на водите на реката Бабуна и Светата тајна - Крштение го извршија свештеник Драги Гаштарски, свештеник Александар Стеваноски и ѓакон Никола Ѓорѓиевски. Со овој чин единесетте   лица станаа членови на Светата Православна Црква.

фото Повардарска Епархија на МПЦ - ОА 

АНКЕТА »

Колку сте задоволни од настапот на македонските репрезентативци на ЕП во одбојка?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »