речник контакт

Ниту одбојкарските екипи не се за Европа

Иако имаат пласман за учество во евро-куповите, машката и женската одбојкарска екипа не се пријавиле

Петар Печков

Екипите на Борец и Форшпед како втори во двете првенства имаа можност да се пријават во Купот на ЦЕВ, тоа не го сторија.

Спроед претствниците на клубовите учеството на европската сцена е прескапо и подобро е  тие пари да се вложат во екипата, за остварување на висок пласман во државното рпвенство, отколку за настапи, каде немаат многу искуство и квалитет.

Претходно ваква можност имаа и двете ракометни екипи, откако се откажаа екипите кои беа високо пласирани во националните првенства, но и Борец и Леов Бартек ја одбија понудата со овразложение дека не оствариле  таков пласман за да играат во евро-куповите.

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »