речник контакт

Нови четири случаи на позитивни со ковид-19 во Велес, тројца оздравени

Во велешко има активни 28 случаи

Петар Печков

Центарот за јавно здравје Велес ја потврди информацијата на Министерството за здравство, дека во Велес денес има четири новозаразени лица со ковид-19, како и тројца оздравени. Со ова бројот на активни случаи во велешко е 28.

Еден од позитивните случаи е вработен од фабрика од Кавадарци, вториот работно патувал по градови до Западна Македонија. Двата други случаи, сограѓанка и маж според епидемиолошката анкета не можат да посочат од каде се заразиле. Тројцата оздравени се од домашно лекување, една од нив е жена и двајца се мажи  - изјавија од Центарот за јавно здравје Велес.  

Досега во велешко има 247 случаи со ковид-19, од нив оздравени се 205 и 14 се починати. На Инфективното одделение има 17 пациенти. Петнаесет се позитивни и за двајца се чекаат резултати. Од вкупниот број хоспитализирани лица, осум се од велешко, четири од Свети Николе, три од Неготино и двајца од Кавадарци.  Во петокот во Велес имаше 32 лица во самоизолација. 

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »