речник контакт

Ноќ за славење и памтење

Победата над Литванија и пласманот во полуфиналето на ЕП во кошарка се славеше цела ноќ во Велес

Петар Печков

Не се памти кога таква радост ги преплави велешани, како по победата во четвртфиналето на ЕП во кошарка. Преполни улици, радост, колони возила, знамиња, песни...

 Чудна беше атмосферата во  градот, на главна  улица во финишот од натпреварот Макеоднија - Литванија 67:65. Молк, гробна тишина, без автомобили, минувачи нема. Несвојствена тишина за градот кој живаее 24 часа.

 И кошот на Илиевски на 10 секунди пред крајот, се отвори вентилот по завршувњето на средбата, еруптира вулканот од задоволства и  радост, пресреќни лица на  велешани. И младо и старо зврш на улица.

 20 години е живееше за оваа ноќ...... Фала на кошаркарите што ни приредија незаборавни, историски моменти  на радост.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »