речник контакт

Обновена џамијата во Мелница (фото)

Четири години траеше обновата

Петар Печков

За  големиот муслимански  празник Рамазан Бајрам беше предадена во употреба, обновената  џамија во село Мелница.

Таа се реконструираше четири години со средства на верниците и најмногу на здружението на граѓани Мак-  Мел со седиште во Швајцарија.  

Џамијата ја предадоа во употреба Реисот на ИВЗ Сулејман Реџепи и Адем Чоревски координатор на Муфтиството за Повардарјето.

  На настанот настап имаше и хорот на Исабеговата  медреса до Скопје.  

фото: Драган Миладиновски

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »