речник контакт

Огнот вчера стаса до село Црешнево

Селото било спасено во вечерните часови

Петар Печков

Вчера во попладневните часови  оган ја зафанал ниско стеблеста шума во близина на селото Црешнево, Општина Чашка.   Во вечерните часови стигнал и до првите куќи во селото.

Иако огнот горел цел ден, мештаните побараа помош од ТППЕ вечерта во 18 ч. Екипа од шест пожарникари со две возило, пристигна на тешко достапен терен за по неколку часа да ги спаси домовите на жителите. Огнот беше локализиран, но наши дежурни екипи се уште таму превентивно - изјави Љупчо Лепидовски командир на ТППЕ Велес.  

Пожарот се раширил и до село Капиново. 

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »