речник контакт

Олимпијадата неостврен сон

Ракометaрите и ватерполистите во ист ден без олимписки билет, кошаркарите ќе пробаат во јули

Петар Печков

Надежите дека некоја македонска селекција ќе учествува на Олимписките игри во Лондон  во 2/3 се урнаа. Ватерполистите во директниот дуел со Шпанија загубија со 11:7 и останаа без виза.

Подоцна во текот на денот со вториот пораз во квалификациите од Шведска, откако претходно загубија и од Унгарија, Кирил Лазаров со другарите останаа на прагот од ОИ во Лондон, но не го минаа.

Останаа надежите дека Бо со неговите колеги во јули во Венецуела ќе успеат да ја заверат  олимписката виза. Така се разурнааа оптимистичките надежи дека Македонија ќе има 150 учесници во Лондон, иако досега ниту еден спортист нема обебедено сигурно учество.

Сепак благодарност за и тоа што тука дотуркаа и ракометарите и ватерполистите,  не радуваа на победите а поразите се дел од играта.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »