речник контакт

Осветени се темелите на камбанаријата од новата велешка црква

Осветени се темелите на камбанаријата од новата велешка црква „Св.Кирил и Методиј“ која се гради во центарот на градот.

Петар Печков

Осветени се темелите на камбанаријата од новата велешка црква „Св.Кирил и Методиј“ која се гради во центарот на градот.

\"\"

Камбанаријата ќе биде висока 25 метри и ќе има пет ѕвона чиј звук ќе се слуша до Градско, Чашка, Ветерско и Лозово најави владиката Агатангел, митрополит на Повардарската епархија, кој очекува дека тие ќе се огласуваат за убави работи свадби, крштевки, венчавки.

\"\"

Тој најави дека градежните работи на изградбата на црквата привршуваат а дека наскоро ќе започнат и работите на фескоживописувањето како и на резбата на иконостасот.

\"\"

\"\"

\"\"

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »