речник контакт

Осма по ред групна венчавка

Три пара нивниот брак го крунисаа со црковна венчавка

Петар Печков

Во сабота, во соборниот храм  „Св. Пантелејмон” во Велес, три двојки ја крунисаа нивната врска со црковен брак. Ова беше осма по ред групна венчавка, во организација на Повардарската Епархија.  

На овој чин присуствуваа кумови, деца, внуци, пријатели. Групната венчавка  ја извршија протоереј Ристе Јанушев, свештеник Мики Миовски и ѓакон Бобан Ѓорѓиевски. 

 фото: Повардарска Епархија 

АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »