речник контакт

Оставете ги своите автомобили и мотоцикли и придружете ни се

Учениците на ОУ Блаже Конески го одбележаа 15 Октомври – Светски ден на пешачењето

Петар Печков

,,Оставете ги своите автомобили и моторцикли и придружете ни се“ .Со оваа порака вчера  основците од  ООУ,,Блаже Конески  го обележаа-  15 Октомври –Светски  ден на пешачењето. 

И  годинава беше денот масовно обелеажан од страна на сите ученици од прво до петто  одделение. Околу  500 ученици  се упатија од училиштето преку Младински и Градски парк ,се до Градскиот стадион, каде одеа неколку круга во знак на обележување на овој ден . Учениците  со својата активност  покажаа дека од мали нозе се грижат за своето здравје и порачаа:Пешачете често за да бидете подолго млади,здрави  и среќни!!-  кажаа од училиштето. 

Оваа активност е  во рамките на програмата инитеграција на екологијата  преку  едукација во македонскиот  образовен систем.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »