речник контакт

Осум месеци затвор за семејно насилство

Bо алкохолизирана состојба, првиот обид со нож а во вториот обид со секира и се заканувал на сопругата по нејзиниот живот

Петар Печков

Жител на велешко село доби осум месеци затвор за семејно насилство. З.Т. беше обвинет за две кривични дела ,,загрозување на сигурноста,, кое го сторил во два наврати.

Тој не го признал делото кое го извршил над сопругата, но сведочењето  на децата го испратиле во  затвор.  Сопругот делото го сторил два пати во месец март на 18-ти и 23-ти, кога  во алкохолизирана состојба,  првиот обид со нож а во вториот обид со секира  и се    заканувал на сопругата по нејзиниот живот.  

Откако и во двата  случаи, децата го пријавиле  насилството во полиција, З.Т. побегнал од дома.  За првото дело доби  затвор од седум  месеци, за второто три, или единствена казна од осум месеци затвор. 

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »