речник контакт

Петмина ново заразени со ковид-19 во велешко

Четворица се од Велес, еден е вработен во СВР Велес и едно лице е од Горно Јаболчиште

Петар Печков

Центарот за јавно здравје од Велес објави дека во текот на вчерашниот дена во велешко има петмина ново заразени со корна вирус.  Денес нема оздравени, иако се чека втор негативен резултат за повеќе лица.

Четири лица се од Велес, еден е од СВР Велес заразен од кругот на семејството.  Тројцата други  се од едно семејство, се исто така заразени од член на семејството, биле со симптоми ги чекале резултатите.  Лицето од Горно Јаболчиште беше сместено на Инфективно одделение и чекаше резултати  - изјавија од Центарот за јавно здравје.    

Досега во велешко заразени се 178 лица, излекувани се 131, активни се 31 и 12 починати.  Од активните 22 се на домашно лекување, 10 на Инфективно одделение и за едно лице се чекаат резултати,  две лица се на Инфективна клиника во Скопје и еден во приватна клиника во Скопје.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »