речник контакт

Победа за екипата на КМФ Велес и за КК Борец Баскет

Почнаа пролетните сезони во кошарка и футсал

Петар Печков

Со победа од 5:2 (2:2) во заостанат натпревар од првата футсал лига, екипата на КМФ Велес го започна вториот дел од првенството. Совладан беше КМФ Железарец од Скопје  со подобра игра во второто полувреме.Во редовното 16-то коло шампионот КМФ Велес требаше да игра со помладиот велешки прволигаш КМФ Велес, но средната не се одигра. Откако не одиграа во гости два натпревари ,,гемиџиите,, се дисквалификувани. По 16 кола КМФ Велес е втор со 41 бод четири помалку од лидерот КМФ Шкупи. Во следното коло велешани играат против последно

Со победа стартуваа и кошаркарите на Борец Баскет во Втората лига Исток. Тие во Куманово победија со 68:91 против екипата на КК Милановски. Велешани во првите две кола паузираа поради тоа што екипите на Лирија и Струмица се откажаа. По 11 кола велешани се петти со 18 бодови и со најава дека атакуваат на четвртото кое води во разигрување за пласман во Прва лига. Во следното коло играат дома, дерби,  со  Баскет КАМ од Македонска Kаменица, кој е сосед на табелата, шести со бод помалку.  

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »