речник контакт

Победи за ФК Бабуна и ФК Тополка, реми за ФК Превалец

Општинска фудбалска лига ФК Форца нова ја одржува предноста како лидер

Петар Печков

 Во 19-тото коло од Третата фудбалска лига Центар, изненадување приреди екипата на ФК Тополка која  на гостувањето во прилепско Големо Коњари против истоимената екипа победи со 0:2 (0:2). Фенерџијата на табелата непријатно го изненади домаќинот, кој е осмо пласиран и забележа три бода па има вкупни 11. Победи и ФК Бабуна дома со 5:1 (2:0) над претпоследно пласираниот ФК Тополчани од истоименото прилепско село.  Со оваа победа мартолчани се вратија  на третото место со 30 бода. Лидерот ФК Превалец, откако административно доби три бода против ФК Росоман, одигра нерешено  без голови со осмо пласираниот ФК Напредок од  Прилеп и сега е втор со бод помалку од лидерот ФК Питу Гули.   

Во следното 20 коло ФК Превалец игра дома со ФК Младост 1930 од прилепско Кривогаштани кој е деветти со 22 бода.  Во Превалец се игра локалното дерби ФК Тополка против ФК Бабуна. 

Во Општинската фудбалска лига се одигра 16-тото коло, постигнати се следните резултати:

Младост - Локомотива                3:2

Интернационал - Мартолци      3:5

Форца нова - Башкими               1:0

Илинден - Горски    одложен

слободна беше екипата на ФК Согле 

                                 Т   А   Б   Е   Л   А

1. Форца нова               14   11    1   2      31:11     34

2. Мартолци 07            14   10    1   3      47:20     31

3. Илинден БС              13   7    0    6      27:22      21

4. Локомотива             14   6    3    5       28:31     21

5. Башкими                   14   6    1    7      21:24     19

6. Младост                    14  5    2    7       16:33    17

7. Горски                        13   4    2   7       19:24    14

8. Согле                          14  4    2    8       22:31    14

9. Интернационал       14   3    0   11     30:44      9

                  следно  17 коло:

ФК Горски - Форца нова

ФК Башкими - Младост

ФК Локомотива - ФК Интернационал

ФК Мартолци 07 - ФК Согле

Изминатата седмица се одигра и второто коло од Куп натпреварите на општинско ниво. 

ФК Башкими го совлада ФК Мартолци со 2:0 а ФК Горски загуби со 2:3 од ФК Форца нова. Во следното коло,  на 8-ми мај играат ФК Форца Нова - ФК Илинден БС а победникот го чека во финалето ФК Башкими, кој е освојувач на ланскиот општински куп.  

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »