речник контакт

Победи за фудбалерките и кошаркарите

И двете се на гостувања, на стартот од пролетниот дел од натпреварите во овие две конкуренции

Петар Печков

 Успешен старт во пролетниот дел за фудбалерите на Борец  и кошаркарите на Борец Баскет. Тие победија  а двете победи се на гостувањето.  

Фудбалерките славеа во Куманово  во натпревар од Првата лига, против последно пласираниот  со 2:0. Со ова победа велешанки се качија ан шестото место со 13 бодови од 10  натпревари. Во следното дома играат со екипата на Конзули од Битола, која е трета со 22 бода. Средбата се игра в сабота во 11 ч. 

 Започнаа и  натпреварите од Втора лига, кошарка со последното коло од есенскиот дел,кое беше одложено поради ниските температури во декември. Во Кочани екипата на Борец Баскет победи против Дино Баскет со  87:80. Така по 10 кола велешани се најдоа на петтото место со 16 бодови, колку што имаат имаат Вардар Апаве и Тетекс ТТК. Во следното коло, прво од вториот дел Борец  Баскет повторно гостува, овој пат во Струга на екипата на Црн Дрим, која е 9-та со 3 победи и 13 бодови. 

АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »