речник контакт

Порази за Превалец и Бабуна, реми за Тополка во гости, во Трета лига Центар

Во дербито за врвот во Општинска фудбалска лига Форца нова го победи Мартолци 07. Трета лига Исток ФК Работник загуби со 0:8 од Рудар во Пробиштип.

Петар Печков

Се одигра 17-тото коло од Третата фудбалска лига Центар, каде велешките тимови  не беа успешни. Лидерот ФК Превалец загуби од седмо пласираниот ФК Росоман, во гости со 0:1, со гол во финишот во 80-тaта минута. Разликата по овој пораз со второпласираниот ФК Питу Гули е само бод а веќе в сабота во Превалец,  се игра дербито помеѓу овие две екипи.  На домашен терен загуби и ФК Бабуна од ФК Братство од прилепско Житоше со 0:1. Гостите cе петти на табелата. По ова коло ФК Бабуна остана трета но со ист број бодови 27 како и екипата на Ново Црнилиште.  А токму овие две екипи играат во следното  коло, во кавадаречко Црнилиште. Изненадување приреди ФК Тополка која одигра нерешено 1:1 во  прилепско Кривогаштани со екипата на Младост која е десетта. ФК Тополка и натаму е последна 12-та со осум бодови. Во следното коло таа го пречекува соседот  на табелата ФК Тополчани, кој има 13 бода. 

Во 18-тото коло од Третата лига Исток, екипата на ФК Работник од Лозово загуби високо  со 8:0 во Пробиштип од екипата на ФК Пробиштип која е шеста од осум екипи. ФК Работник  останува четврти со 22 бода. Во следното коло играат дома и ја пречекуваат екипата на лидерот ФК Осогово. 

        Во 14 коло на Општинската фудбалска лига постигнати се следните резултати 

Младост - Согле                             0:4

Форца нова - Мартолци 07         2:1

Илинден БС -  Локомотива           не е одиграна

Горски - Башкими                         5:0

слободна беше екипата на Интернационал

                          Т   А   Б   Е   Л   А

1. Форца нова            12   10   1   1      29: 9     31

2. Мартолци 07          12   8    1   3      39:17    25

3. Башкими                 12   6    1   5      20:20    19

4. Локомотива           11   5    3   3       24:23    18

5. Илинден БС            11   5    0   6      21:21    15

6. Горски                     13   4    2   7       19:24   14

7. Младост                  12  4    2   5       13:27   14

8. Согле                      13   3    2   8       19:31    11

9. Интернационал      12   3    0   8      27:36      9

     Во следното 15 коло играат:

Башкими - Илинден БС

Локомотива - Форца нова

Мартолци 07 -Младост

Согле - Интернационал 

слободна е екипата на ФК Горски

 

АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »