речник контакт

Порази за Превалец и Борец 1919 Трета лига Југ

Во Општинска лига Бабуна лидер, и дожд од голови

Петар Печков

Во 17-тото   коло на Третата лига Југ, двете велешки  екипи се поразени. Превалец неочекувано загуби од претпоследната екипа на Младост во Удово со 3:2  Борец 1919 е поразен од второпласирната екипа на Победа од Валандово со 3:0.

По овие натпревари Превалец се најде на 5-тото место  а Борец 1919 е седми. Во следното  18-то  коло двете екипи играат дома Превалец против третопласираниот Тиквеш од Кавадарци  а Борец 1919 против деветиот Горно Коњари.

Во Општинската фудбалска лига се играше  19-тото коло,  каде беа на пет натпревари постигнати 27 гола и кое не донесе големи промени на табелата.    

19 коло

Илинден БС - Бирлик               3:0

Форца Нова - Мартолци          3:1

 Бабуна - Мак. Сонце               9:0

Гемиџии - Тополка                   4:1

 Младост - Башкими                3:3

слободни:Горски и Интернационал 

 

Т А Б Е Л А

  1. Бабуна                               16   16    0    0     82:16     48

  2. Гемиџии                             17   15   1    1     72:21     46

  3.Илинден БС                       16   11   1    4     48:23     34

  4.Тополка                              16    7    2    7     32:25     23 

  5. Македонско сонце            17    6   4    7      30:48     22

  6.Форца нова                        15    6   1    8      30:27      19

  7.Бирлик                                16    6   1    9      23:51     19

  8. Мартолци 07                     17    4   5    8      31:47     17

  9.Младост                             17    4    3   10     24:47    15

10.Башкими                            16    3    4     9     33:45     13

11.Горски                                15    4    1   10      16:39     13

12. Интернационал                15   3    1    12      24:55    10

  наредно  20 коло

 Башкими - Гемиџии   се игра во Чашка 

Тополка  - Илинден БС  сабота  17ч. Превалец

Бирлик -Бабуна  сабота парк 17ч.

Мак. Сонце - Форца нова   недела   парк 17ч.

Интернационал - Горски недела парк 11ч. 

 изминатата недела се играше и првото коло на Фудбалскиот куп на општинско ниво 

 Горски -Гемиџии 0:2

 Бирлик -Интернационал  2:3

 Форца Нова - Башкими  3:1  

 второ коло: 

Гемиџии - Интернационал 4:2

Илинден БС -Тополка 3:4 на пенали

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »