речник контакт

Пораз за фудбалерките, одбојкарите и кошаркарите

Распоред на ФK Борец 1919 за доигрувањето во Втора лига Исток

Петар Печков

Фудбалерките на  ЖФК Борец се враќаат поразени од Битола, каде загубија со 3:2 од екипата на Атлетико.   Домаќинките кои се петти стигнаа до победа а велешанки и покрај поазот остнаа на 3-тото емсто со 25 бдоа по 13 натпревари. Во следниот викенд играат дома со претпоследниот тим на табелата Каменица Саса која има  две победи и  седум бода.

Одбојкaрите на ГОК Борец загубија повторно во тај брек,  со 3:2 и овој пат од студентска екипа, но сега на Тетовски Универзитет. ( 22, -23, -23, 12, 12).  Како и пред седум дена, кога славееа студентите од Штип,  и тетовчани имаа две победи оваа им  е трета. Велешани остануваат    четврти и покрај поразот добија еден бод па сега имаат  24. За потсетување во есенскиот ден велешани ги преслушаа двете студенески екипи максимално со  по 3:0.  Во следното коло дома го пречекуваат скопски Вардар  кој е  второпласиран.

Пораз забележаа и кошаркарите на Борец баскет во Куманово каде загубија од екипата на  Пинк Пантери со  85:73 . Домаќините кои се четврти  стигнаа до 11-тата победа. Велешани останаа на   8 победи и  24 бода. Во следното коло , кое се игра за две седмици играат со седмопласиранито тоа е Баскет Кам во Македонска Каменица. 

ФФМ го обајви распроедот за третиот круг од Втората лига Исток, во кој ќе се играат дополнителни 9 кола. ФК  Борец  1919 кој по 18 кола го освои 3-тото место,   во април игра  пет натпревари во ритам сабота - вторник .  Започнува дома  со Осогово на 7-ми  април,  на 14-ти гостува во Валандово на Победа, па  на 17-ти април е слободен, за на 21-ви игра во Кавадарци со Тиквеш  1930, на 24-ти го пречекува Кожуф  од Гевгелија. И на 28-ми игра повторно дома, овој пат  со Плачковица од Радовиш.  Разрешницата е во месец мај. На 5-ти Борец гостува во Штип на Брегалнциа а на 12-ти мај ја пречекува Беласица од Струмица. За крај на 19-ти игра во Македонска Каменица со екипата на Саса. 

АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »