речник контакт

Почина Борче Пинев, државниот правобранител за Велес

По пет дена борба за живот, Пинев подлегна на повредите

Петар Печков

Претпладнево, четврток 30-ти јули,  почина Борче Пинев (46 год) државен правобранител за територијата на Општина Велес, соопштија негови блиски.

Тој се здоби со тешки повреди од настан кој го евидентираше МВР,  „на 25.07.2020 околу 12.45 часот  било пријавено дека пред зграда на ул.„Крсте Мисирков“ во Велес, Б.П.(46) од Велес се повредил при пад од дрво“.

Тој до денес беше на лекување на КАРИЛ во Скопје. Државен првобранител беше од октомври 2012-та година.  Пинев беше дипломиран правник, кој претходно работеше како адвокат.

фото: сајтот на Државно правобранителство на РСМ

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »