речник контакт

Почина Бранко Ацков

Со КК Борец два пати првак на Македонија со КК Жито Вардар ја полнеа салата 25 мај

Петар Печков

Ненадејно во 53-та година од животот на 18 декември почина Бранко Ацков. Тој беше дел од кошаркарската екипа на Жито Вардар и нејзин капитен во периодот од 1993-1996 кога таа ги бележеше најдобрите резултати и ја полнеше салата 25 мај.

 Ацков беше член и на КК Борец и еден од основачите на КК Велес 2000. Заедно КК Борец има играно и во Втората лига на поранешна Југославија. а исто толку пати бил и во екипата која беше кошаркарски првак на Македонија, со екипата на Борец.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »