речник контакт

Првата клапа на филмот ,,Ослободувањето на Скопје,, на 31 октомври во Велес

Филмот на Шербеџија во Велес ќе се снима десетина дена

Петар Печков

 Раде Шербеџија кој  се подготвува за стартот на снимањето на неговиот филм ,,Ослободувањето на Скопје,,  е во фаза на избор на статисти и прецизирање на детали за снимањето. При престојот во Велес  го прецизираше и датумот и локацијата  на првата клапа од снимањето на филмот.

Започнуваме во Велес на 31 октомври, близу Стариот Мост. Првата сцена која ќе ја снимаме е трка на веслачи помеѓу германски и бугарски војници. Го подготвуваме теренот, се градат трибините за  публиката, бараме статисти – најави Шербеџија.

Во Велес се снима 10-тина дена а потоа се продолжува во Битола. Работно филмот ќе се снима еден месец. Шербеџија е режисер, заедно со Душан Јовановиќ сценарист а има и улога во овој филм.  В сабота  од 12 часот во Велес е кастингот за статисти, кои се бараат  различни и по возраст и по пол. Тоа ќе е случува во зградата на Стариот театар од 12 до 20 часот.

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »