речник контакт

Превалец дома го загуби дербито од ФК Питу Гули, порази и за ФК Бабуна и ФК Тополка

Форца нова лидерот на Општинска фудбалска лига загуби од Локомотива Градско. Се одигра и првото коло од Купот

Петар Печков

Во дербито на сезоната лидерот ФК Превалец загуби дома од второпласираниот ФК Питу Гули со 0:1 и на крушевчани им го препушти првото место. Во нервозен натпревар со два црвени картони, по еден за двете екипи и пет   жолти картони,  гостите победија со автоголот постигнат во  31 минута.  Во сенка на дербито помладиот лигаш од Превалец ФК Тополка дома играше дерби на дното со претпоследниот ФК Тополчани од Тополчани кое гостите го добија со 1:2 (1:2).     ФК Тополка остана последна со девет годови. ФК Бабуна загуби на гостувањето во прилепско Црнилиште. Во соседското дерби на трето и четврто пласираниот ФК Ново Црнилиште беше подобар и славеше со  4:2 (2:1). Така со три последователни порази мартолачни паднаа на табелата од трето на петто место со 27 бода. Во следното коло ФК Превалец гостува во Прилеп на ФК Напредок кој е осми со 23 бода и се бори за опстанок. ФК Бабуна игра со ФК Тополчани а ФК Тополка гостува на ФК Големо Коњари во истоименото прилепско село  на екипата која е седма со  24 бода.  

Завршија натпреварите во Втората кошаркарска лига Исток, каде се натпреварува и велешки  КК Борец баскет. Последните три кола тие не настапија, во едното беа слободни а во следенети две противниците одамна се откажаа. Така КК Борец баскет на крајот се најде на петтото место со  27 бодови, три помалку од четвртата екипа. така не се исполнија најавите дека ќе атакуваат на четвртото место кое водеше во разигрувањето за настап во Прва лига.

Се одигра 15-тото коло од Општинската фудбалска лига

Башкими - Илинден БС            1:3

Локомотива - Форца нова      2:1

Мартолци 07 -Младост           3:0 служб.

Согле - Интернационал          3:0  служб.

слободна беше екипата на ФК Горски

            Т   А   Б   Е   Л   А

1. Форца нова             13   10   1   2      30:11     31

2. Мартолци 07            13    9    1   3      42:17    28

5. Илинден БС             13   7    0    6      27:22    21

4. Локомотива             13   6    3    4       26:28    21

5. Башкими                 13   6    1    6      21:23     19

6. Горски                     13   4    2   7       19:24   14

7. Согле                       14  4    2    8       22:31    14

8. Младост                  13  4    2    7       13:30   14

9. Интернационал       13   3    0   10      27:39      9

             следно 16 коло:

Младост - Локомотива

Интернационал - Мартолци

Форца нова - Башкими

Илинден - Горски 

слободна е екипата на ФК Согле 

се одигра и првото коло од Купот на Македонија, општинско ниво. 

Постигнати се следните резултати:

Младост- Илинден БС 1:3

Горски 3:2 Согле

Интернационал 1:6 Башкими

Форца Нова 5:4 Локомотива

слободна беше екипата на ФК Мартолци

       во второто коло играат: 

Башкими - Мартолци 07

Горски - Форца Нова

слободна е екипата на Илинден БС

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »