речник контакт

Превалец освојувач на Општинскиот фудбалски куп

Ракометарите поразени во Радовиш, резултати 22 коло на Општинска фудбалска лига

Петар Печков

Ракометарите на Борец се  поразени во  шестото коло од разигрувањето за опстанок. Вчеравечер во Радовиш  од истоимената екипа загубија со 30:24,  (13:11). Со ова шансите да  се избегне постојното петто место се минимални, а со тоа извесен е баражот со второпласираниот од  Првата лига, за опстанок во ова  конкуренција.  Најефикасен  во редовите на  велешани бил Анастасовски со 6 гола додека  кај домаќините Блажевски со 10. Во   наредното коло Борец   дома  го печекува битолски Пелистер.  

Екипата на Превалец е освојувач на  општинскиот фудбалски куп, откако во финалето ја победија екипата на Борец 1919 со подобро изведување на пенали 5:3, во регуларните 90 минути натпреварот заврши нерешено1:1. 

 Се одигра и 22-то коло на Општинската фудбалска лига, повторно со многу голови

Младост - Илинден  БС               1:3

Тополка - Форца нова                  0:5

Мак.сонце -Горски                        4:4

Мартолци -Интернационал         6:4

Башкими  - Бабуна     ќе се игра в среда на 18 мај во 17ч. во Чашка             

слободни: Гемиџии и Бирлик

Т А Б Е Л А

  1. Бабуна                             18  18    0    0     94:16     54

  2. Гемиџии                           19   16   1    2     74:25     49

 3.Илинден БС                       19   14   1    4     59:25     43

 4.Форца нова                        20    9   2    9      49:30     28

 5. Македонско сонце           20     6   5    9      37:61     23

 6.Тополка                             19    7    2   10     33:28     22 

 7. Мартолци 07                    19    5   5     9      37:54     20

 8.Горски                               18    6   2   10      26:43     20

 9.Бирлик                              18    6    1   11     23:62     19

 10.Башкими                         18    4    4   10     37:52     16

11.Младост                           19    4    3   12     25:52    15

12. Интернационал              18   3    1    14     28:64    10

 

следно 23 коло

Интернационал - Мак.сонце 14ч. недела Градски

Горски - Бирлик                     11ч.недела Раштани

Бабуна - Младост                  14ч.сабота Градски

Форца Нова - Башкими         16ч.недела Градски

Илинден БС -Гемиџии           17ч.недела Б.село  

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »