речник контакт

Превалец ја отпиша Бабуна од сонот за првак на Трета лига

Во дербито во Општинска, лидерот Младост го победи третопласираниот Гемиџии

Петар Печков

 Во Третата лига југ Превалец со победата над Бабуна, во локалното дерби  како домаќин се спасува од излегување а ги отпиша Мартолчани од борбата за првак во оваа конкуренција.  Така Превалец сега е 9-ти со 22 бода а Бабуна втора со 36, шест помалку од лидерот Вардар од Неготино.  Илинден од Башино село е 8-ми со 25 бода откако дома загуби од Партизан од Обршани со 1:0.  Гостите се трети на табелата. Лигата брои 14 екипи, две одамна се откажаа.


 Во дербито на ОФЛ 12 коло Младост со 1:0 ја совлада екипата на Гемиџии, со што ја отпиша од борбата за првак.   На првите две места се Младост и Мартолци со еден бод предност за Младост а веќе следниот викенд се игра дербито Мартолци – Младост. Во ова коло се играше уште едно локално дерби во Чашка играа Богомила и Мартолци а славеа гостите со високи 7:1. Поради поројниот дожд на 5-ти април натпреварите од 12 коло на  ОФЛ  се играа подоцна, во средата и саботата.

Илинден – Горски 3:0
 Младост – Гемиџии 1:0
 Богомила – Мартолци 1 :7
 Башкими – Форца   2 : 4
 Бирлик – Интернационал  2 : 0

Т  А  Б  Е  Л  А

  1.  Младост                       12     9    3   0       25: 09         30
  2. Мартолци                     12     9    2   1       38: 13          29  
  3. Гемиџии                       12     8    1   3       32:13           25 
  4. Форца Нова                  12     7   1    4       22:18          22
  5. Интернационал           12     5    1   6       20: 19         16
  6. Башкими                      12     4    2   6        20: 20        14
  7 Богомила                       12      4   0    8      19:34          12
  8. Илинден БС                 12     3    2    7      16 :22         11
  9.  Бирлик                         12     2    2    9       11 :30          8
10  Горски                          12     1     2    8       18: 43         5
 

Следно коло на 26 април
 Гемиџии- Горски

Мартолци – Младост се игра во Чашка
 Форца Нова – Богомила
 Интернационал – Башкими
 Бирлик – Илинден БС
 
Овој викенд се игра Купот
 Петок 13,45  Младост – Башкими
 Сабота 16 ч. Чашка Мартолци – Форца Нова

 

АНКЕТА »

Дали летово планирате да одите на одмор и ако одите каде?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »