речник контакт

Пресвета Богородица спаси не, со награда на фестивал во Белорусија

Играно - документарниот филм на Димитровска е награден од жирито

Петар Печков

 На неодамна завршениот фестивал на филмови со религиозна содржани, одржан во Минск, Белорусија, награда од жирито доби играно- документарниот филм ,,Богородице спаси не,, на Весна Димитровска Бобевски.

Во официјална конкуренција според авторката биле прикажани 40 филмови, од десетина држави. За ова како награда  Весна Димитровска Бобевски доби статуетка на Богородица.

Фестивалот е поддржан од католичката црква  во Белорусија. И според новинската агенција  нa Белорусија на фестивалот биле доделани 28 награди.

АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »