речник контакт

Претставата „Тирамису“ премиерно во Велешкиот театар

Премиерата е закажана за петок вечер

Петар Печков

Петок вечер,  на големата сцена на Театар „Јордан Хаџи Константинов  Џинот“ Велес, со почеток во 20 часот, премиерно ќе биде изведена претставата „Тирамису“.

Работена  е  според текст на полската авторка Јоана Овшианко, во режија и адаптација на Теа Беговска. Претставата   се занимава со постпазарната етика и естетика, преиспитувајќи го феноменот на консумеризмот и потрошувачкото општество, наспроти изгубената човечност и суштинските вредности на животот.

Зборуваме за баналности, а не за суштински нешта. Се претворивме во машинерија диригирана од луѓе кои заборавиле на вистинските вредности – вели режисерката Беговска.

За неа, главна провокација за постановка на претставата е токму измислениот осми лик, кој не постои во оригиналниот текст.

Осмиот лик е се што сум јас, се што е секој еден обичен човек кој се обидува да се вклопи во наметнатиот систем на општеството. Приказната на осмиот лик живее во мене, во сите нас. Тоа е приказна за вербата во подобро утре, за вербата во човечноста и вистинските вредности – потенцира Беговска.

Во претставата настапуваат актерите: Маја Љутков, Зорица Панчиќ, Талија Настова, Марија Стефановска, Фаик Мефаилоски, Жарко Спасовски, Душица Настова и Румена Шопова.  

Сценографијата е на Валентин Светозарев, костимите се на Андреј Ѓоргиевски, автор на музиката е Енес Беговски, видеото е на Данчо Стефков, а дизајнот на светлото на Звездан Миљковиќ.  ,,Тирамису,,  е четврта продукција од годишната програма на Велешкиот театар за 2017 година.

АНКЕТА »

Како го минувате времето дома во полицискиот час?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »