речник контакт

Радоста на Вардарци откако станаа ракометни прваци на Европа (фото видео)

Совладан големиот ПСЖ. В среда шампионот Вардар доаѓа во Велес, во последното коло од ракометниот плеј оф на Македонија,да ја завери титулата првак

Петар Печков

 Со победата  над екипата на Пари Сен Жермен  од  Франција, скопски Вардар стана клупски првак на Европа во ракомет. Во финалето на завршницата на Лигата на шампионите, во Келн Вардар славеше  со 24:23, со голот на   Чупиќ во последната секунда од натпреварот.

Така по големата радост од 2002-та кога Кометал стана Европски првак во ракомет жени, тоа  сега им успеа  и на машката екипа на Варда. 

Можност велешани да им ја честитаат Европската титула на Вардарци ја имаат среда во 19ч. кога во салата  Гемиџии ќе се одигра последниот натпревар од плеј офот за титулата првак на Македонија, кога ГРК Борец го дочекува Вардар.

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »