речник контакт

Ракометарите поразени, играат бараж за опстанок

Викендов Бабуна и Гемиџии во бараж за влегување во Трета фудбалска лига Југ. Резултати од 25 коло на Општинска фудбалска лига

Петар Печков

Ракометарите на ГРК Борец загубија во Скопје, од екипата на Пролет 62  со 30:26 (15:13). Со ова тие ги изгубија теоретските шанси да избегнат бараж за опстанок. Почетните минути за велешани, кои повеле со  4:1, по што домаќините прават серија од 5:0 и поведуваат со 6:4. Ова водството постојано го одржуваат, час го зголемуваат и на крајот слават за победа и три бода, кој им носат сигурен опстанок.  Во редовите на Пролет  со по 8 гола најефикасни се Мајнов и Андоновски, кој по мајка е велешанец. Кај ГРК Борец најефикасен е  Стојановски со 11 гола од кои 6 се  од седум метри.

Во следното претпоследно коло, се игра в сабота, Борец гостува  на последно пласираниот  тим на Металург 2, кој од 18 натпревари има освоено само еден бод.  Велешани извесно е дека ќе играат бараж за опстанок, со екипата на Вардар 2 , второпласирана во Првата лига.   

Недела се игра последното коло на Општинската фудбалска лига каде е познато дека првак е екипата на  Бабуна од Мартолци. Таа и второплсираниот тим на Гемиџии во ова коло се слободни. Но играат квалификации за пласман во  Третата лига Југ. Сабота  Бабуна игра против екипата на Росоман, додека недела екипата на Гемиџии игра со Напредок од прилепско. И двете средби се играат на Градски во  Кавадарци.   Кој победи ќе игра во Трета  лига Југ. Поразениот ќе има уште една шанса, во нов бараж да обезбеди место погоре, во посилна  конкуренција од Општинската, каде досега играа.  

Мартолци - Брилик                      2:3

Интернационал - Тополка         2:5

Горски -Башкими                         1:3

Форца нова  - Гемиџии               0:3

Бабуна - Илинден БС                  3:2.           

слободни: Мак. сонце и Младост

                             Т А Б Е Л А

 1. Бабуна                             22   21    0    1    104:22     63

 2. Гемиџии                          22   18    2    2     81:28      56

 3.Илинден БС                     21   14   2    5      62:29     44

 4.Форца нова                      21   11   1    9      54:38     34

 5.Тополка                             21    9   2   10      47:42    29 

 6.Бирлик                              21    9    1   11     33:67     28

7. Македонско сонце        21    7   5      9     41:60     26

 8. Мартолци 07                 21    5   5    11     39:59    20

 9.Горски                               21    6   2   13      34:73    20

 10.Башкими                        21    5    4   12     41:56     19

11.Младост                          21    4    3   14     23:45    15

12. Интернационал            21   4     1   16    35:674    13

            последно 26 коло

Младост - Горски       17ч. сабота помошно

Бирлик - Мак.сонце   17ч. недела  Градски

Тополка - Мартолци 12ч.недела Превалец

Илинден БС - Форца Нова  17ч. недела Бaшино  село

Башкими - Интернационал 17ч. недела Чашка 

 слободни се Бабуна и Гемиџии

АНКЕТА »

Дали Општина Велес да се задолжи со 46 милиони денари, за да се изгради покриен Градски пазар?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »