речник контакт

Ракометарот Петров потпиша за РК Гвадалахара

Тој следните две сезони ќе игра во Шпанија

Петар Печков

Велешкиот ракометар Костадин Петров (27 год)  кариерата ја продолжува во Шпанија, во РК Гвадалахара. Оваа информација ја објави шпанскиот весник ,,Марка,, .

Петров кој потекнува од РК Борец како пивот следните две сезони ќе настапува за шпанскиот лигаш, кој оваа сезона ја заврши на 12-тото место од 16 екипи.  Тој во Македонија има настапувано за РК Радовиш, РК Куманово, РК Металург и РК Пелистер.

Петров беше член на македонската ракометна репрезентација на минатогодишните Медитерански игри во Тарагона Шпанија.

Екипата на РК Гвадалахара има повеќе засилувања за следната сезона и нов тренер со нови амбиции за висок пласман.   

Во најсилната шпанска лига АСОБАЛ настапува и велешанецот, интернационалецот Дарко Димитриевски во екипата на Синфин Сантандер. 

Младиот  ракометар Тоше Ончев пак изминатата сезона настапуваше во францускиот второлигаш Верноле. 

АНКЕТА »

Дали ќе гласате на локалните избори, закажани за 17-ти октомври?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »