речник контакт

Реката Вардар во Велес како поточе

Овој петок измерени рекордно ниски вредности, водостојот само 20 цм

Петар Печков

Подолго време реката Вардар низ Велес има низок водостој. Уште од пролетта oд април водостојот е под нивото.

Но овој летен  период тој е за неколку пати понизок од просечните вредности.

Според УХМР , денес петок  7-ми јули, утринава во 7,30-ч. во Велес  измерени биле само 20 цм. А просекот за овој месец е  75. 

Високите температури кои ќе бидат  присутни летово, ќе влијаат и на уште пониското ниво на реката во наредните денови, до крајот на август.

АНКЕТА »

Велес е еден од малкуте градови во Македонија, кои немаат пешачка зона во центарот на градот. Дали сте за улица 8-ми септември од Сармаале до споменикот на Илинденците да биде затворена за сообраќај а тој дел пешачка зона?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »