речник контакт

Сашко Костов со нов видео спот

Велешанецот Сашко Костов деновиве сними нов видео спот за песната Vertigo. Тој е талентиран 28 годишен композитор, музичар, аранжер, тапанар, пејач, гитарист и продуцент.

Петар Печков

Велешанецот Сашко Костов деновиве сними нов видео спот за нумерата  Vertigo. Тој е талентиран 28 годишен композитор, музичар, аранжер, тапанар, пејач, гитарист и продуцент. Се занимава со музика од 1995 година.

Започнал  со бендот Куќен Совет како тапанар и придружен вокал. Во 2001 има настап на популарниот фестивал за поп песни Макфест” - Штип и настапил на првата полуфинална и финалната вечер. Во 2001 година го формира бендот Bad Sector со кој издава два албума во кој период бендот има повеќе настапи во Скопје, Битола, Штип, Велес, Прилеп, Бугарија- Софија, Сараево, Бања Лука...

Сашко Костов сега е соло артист.Неговиот прв соло албум Амалиа е комбинација од Германски краут и електро од седумдесетите. Во 2007 година вториот албум I'm loosing my mind е микс на повеќе музички жанрови: поп, електро, инди.
Како соло артист, Костов го објавува неговиот трет Е.П Вертиго  во 2008. Продуциран од него, а издаден од независната издавачка куќа ПМГ Рекордингс. Песната Вертиго, и We Are Stronger Together  се искачија на првото мето на топ листата на канал 103, Равел. За 2008 година Сашко Костов е прогласен за артист на годината од Македонската Национална Телевизија.

Сашко Костов е доста активен на македонската музичка сцена има многубројни настапи во живо, а оваа година формираат нова група заедно со Оливер Тевчев на гитара и клавијатури, Славчо Пеев на бас гитара и Кире Николовски на тапани. Костов е досега добро прифатен од македонската публика. Во 2008 година го промовираше неговото прво видео за песната I'm loosing my mind кое беше во режија на Јане Алипармаков, фотографии од Наташа Гелева, Марија Стојановска и монтажа  Весна Пешевска. Оваа година се заврши и неговиот нов музички спот за песната Вертиго. За режијата и монтажата се погрижи Крсте Шупев.
Во моментов го подготвува неговиот нов албум, а веќе по некои радиа во Македонија се врти и неговиот нов сингл What about us?
Следен проект- музика за 3 филма (омнибус филмови за Скопје) и во филмот „Љубоф е со В“  во режија на Борјан Зафировски, ќе ја толкува главната улога. Студира на jazz академијата во штип, jazz тапани и Афрички Перкусии.


Discography:
Kuken Sovet – LP “Crna hronika” 1995 (non publish)
Bad Sector – LP “Postoi vreme” 2001 (non publish)
Bad Sector – EP “Battery low” 2004 – (Two points recordings)
Sasko Kostov aka Sk Tersene – LP “Amalia” 2005 – (Two points recordings)
Sasko Kostov – LP “I’m losing my mind”  2007 – (Two points recordings)
Sasko Kostov – EP – “Vertigo” 2008 – (PMG recordings)


Projects & collaborations:
Producer of band - Empty Memories  1998
Producer of band – Adrenalin 2000
Jazz work shop in Sarajevo 2005
Project performance with Dimitar Dodovski 2009 http://soundcloud.com/dimitardodovski
Percussion  Ensemble @ Astibo jazz fest. Open City, Stip – Macedonia 2009
Jazz Big Band @ Faculty of music art
New member of Macedonian band Mooger Fooger  2010 http://www.myspace.com/moogerfoogersk
Making music for Fashion week in Macedonia for designer Jovan Petrovski
http://www.myspace.com/joov
Making music and acting main role in Movie (Bienale for Skopje) 2010

Balkan Tour 2009:
Sarajevo – Bosnia and Herzegovina 22 Apr 2009, @ FIS Bock,
Banja Luka TBC - Bosnia and Herzegovina 23 Apr 2009, @ Hard Rock,
Split – Croatia 24 Apr 2009, @Quasimodo,
Kastel Stari - Croatia 25 Apr 2009, @ Treci Svijet,
Varazdin - Croatia 28 Apr 2009, @ Kult Kafe,
Zagreb - Croatia 29 Apr 2009, @ Medika Skvot,
Sombor - Serbia 01 May 2009, @ Cafe de Sol,
Belgrade - Serbia 02 May 2009, @ Culture Centre City,
Skopje – Macedonia Welcome back performance 03 May 2009 @ Retox,
Struga - Macedonia 10 Jul 2009, @ Club Kalabalak,   
Bitola  - Macedonia 28 Aug 2009, @ Kamarite,

List of some gigs:
Sofia - Bulgaria 10 Nevember 2007, - @ O!Shipka club,
Skopje, Macedonia 05 Dec 2007, – New wave Festival 2 @ MKC
Prilep – Macedonia 27 Dec 2007, – Open City Festival,
Skopje - Macedonia 22 May 2008, - New wave Festival 3 @ Club Colloseum,   
Skopje - Macedonia 13 Jul 2008, - CD Promo Koncert @ Collosseum Summer
Stip - Macedonia 16 Jul 2008, - Summer Culture Performance @ Culture Center,
Banja Luka - Bosnia and Herzegovina 24 Jul 2008, - Nectar Fest @ Dvorana,
Skopje - Macedonia 27 Nov 2008, – Its time to grow UP!  Festival @ Club Havana,   
Struga - Macedonia  10 Jul 2009, 22:00 - @ Club Kalabalak,   
Bitola  - Macedonia 28 Aug 2009, 22:00 - @ Kamarite,

His First Video
The release of Sasko Kostov's first video depicts his vibrant imagination that characterizes his music. In effect, the video of “I'm Losing My Mind” illustrates a palette of various colors and creates a distinctive ambiance. The interpretation effectively makes the audience feel Kostov's depth and intensity in only five minutes. Directed by Jane Altiparmakov, this first visual rendition is a success.
His Second Video
Packed story for the people which loneliness   is impossible part in this hyperactive life, opinion of pure human beans  who are  getting lost in time laps, and creating  filling of vertigo and force of creativity…   directed by Krste Supev, EP: Vertigo,  realized by PMG Recordings.

АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »