речник контакт

Сепак ќе го пливаат

Вардар пред Водици дотече

Петар ПечковДилемата дали годианва Вардар ќе го пливаат или ќе го трчаат, пoради ниското ниво на водта е симнaта. Утрово ЕЛЕМ од хидроелектрaнaта Мтка пуштил поголемо количество вода и реката Вареар осетно е качена.

Дали овој чекор е поради утрешниот ден Богојавление Водици не е познато, но извесно е дека тие што ќе скокнат по крстот, ќе треба добро да се намачат за да стигнат до него. Згора на тоа ниту метеоролозите не најавуваат подобра состојба од денешната, ќе има темепратура од максимум 2 степени во 11 часот.

За вернциите кои сакаат на присуствуваат на празничната богослужба, таа почнува во 8,15 во црквата Св. Спас каде ќе чиноначалствува Владиката Агатангел, во сослужение со свештеници од велешкото намесништво. Литијата ќе тргне во 10,30 а на Мало мовче од каде ќе се изврши чинот на фрлање на крстот ќе стигнат во 11 часот.

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »