речник контакт

Силвана Мудроња победник на Етно вешта жена 2019 (фото)

Манифестацијата имаше и хуманитарен карактер, продадена беше храната н учесничките а собраните средства наменски за различни целни групи

Петар Печков

Силвана Мудроња победи на годинешново издание не Етно вешта жена за Велес, кое се одржа викендов. На манифестацијата, која годинава се одржува по 14-ти пат учествуваа шест жени од Велес.

Тие подготвија локални етно  старински специјалитети ,со сезонски продукти.   Истите беа претставени пред  гостинките на вечерта,  а подоцна и понудени и продадени  на наддавање.

При тоа беа собрани средства, кои  ќе бидат наменети за хуманитарни цели. 

Дел од средствата за новогодишна забава за децата со посебни потреби. Дел за учениците од Св. Кирил и Методиј, кои учествуваа на манифестацијата а со останатите деца од другите градови ќе патуваат на завршната ,,Етно вешта жена,,. 

АНКЕТА »

Како да се надмине состојбата со големиот број заразени лица, позитивни на ковид-19?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »