речник контакт

Собрани 177 крвни единици во акцијата на Носачи на крстот

Рекорден број во акцијата, во пресрет на ослободувањето на Велес

Петар Печков

 Мото клубот Носачи на крстот во пресрет 9-ти Ноември ослободувањето на Велес, организираше крводарителска акција. На неа се собраа рекордни 177 крвни единци, најмногу на оваа акција во изминати три години.

Освен мотористи од Велес имаше и од други клубови во земјата, но и граѓани кои се решија по прв пат да даруваат крв. Затоа се случи да има редици во кои трпеливо се чекаше да се дарува крв а имаше дури осум кревети за крводарување.

АНКЕТА »

Дали состојбата со ковид-19, го промени начинот на живот кај Вас?

Резултати

ПРИЈАТЕЛИ »